PRACOVNÍ TIPY - ZÁKLADNÍ
Jak si vybrat první práci?
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Při hledání své první práce se nesoustřeď tolik na konkrétní obor, ale spíše na dovednosti, které budeš moci uplatnit.
Proč? Protože obor může být svazující a často nevíš, jaké všechny pozice v daném oboru existují.
Například v IT oboru můžeš pracovat jako manuální tester nebo designér, ale většina mladých si pod IT představuje pouze programátory.
Jak tedy hledat práci na základě dovedností? Zamysli se, zda jsi kreativní typ člověka, nebo preferuješ práci v týmu, nebo jsi spíše solitér.
Sestav si seznam svých dovedností a zvaž, jak bys je chtěl/a využít ve své práci. Poté zkus "pogooglovat" - napiš například "práce, kde mohu uplatnit kreativitu" a objeví se spousta možností.
Ale co když Ti to nestačí? Existuje ještě jedna možnost:
Navštiv QuickJOBS, kde nejsou práce rozdělené podle oborů, a přečti si popisy všech nabízených pracovních pozic. To Ti pomůže získat lepší představu o tom, o čem jednotlivé práce jsou.
Vyzkoušej hledat práci podle dovedností a nejen podle oboru. Možná tě to překvapí a najdeš skvělou příležitost, kterou bys jinak přehlédl/a.
První den v nové práci
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Čeká Tě první den v nové práci?
Předáme Ti pár rad, které Ti pomohou zvládnout tento významný okamžik a začít svou profesionální cestu s úspěchem.
-
Ukaž zájem
Jedna věc, na kterou by ses neměl/a bát zapomenout, je ukázat svůj zájem. Na prvním dni v práci se neboj ptát na všechno, co Tě zajímá. Tím prokážeš, že máš motivaci a chuť se co nejvíce naučit.
Vždyť kdo by od Tebe očekával, že budeš všechno vědět hned na začátku? Takže se neboj položit otázku, která Tě napadne.
-
Buď připravený/á na změny
První den v práci může být docela náročný, především kvůli novému prostředí, novým lidem a novým úkolům. Pokud se něco nevyvine tak, jak sis představoval/a, nezoufej. Je to naprosto přirozené. Důležité je dát si čas a prostor na přizpůsobení. Všechno se postupem času zlepší a začneš se cítit mnohem pohodlněji.
-
Zůstaň pozitivní
Ať už budeš mít jakékoliv výzvy, snaž se zůstat pozitivní. Je to jen začátek a bude Tě čekat mnoho nových věcí, které se musíš naučit. Je přirozené cítit se trochu nervózní nebo nejistý/á, ale s každým dnem získáš na sebevědomí a budeteš se cítit silnější ve své roli.
Doufáme, že Ti tyto tipy pomohou a že Tvůj první den v práci bude úspěšný a plný nových příležitostí.
Víš co je onboarding?
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Chystáš se na onboarding a cítíš nervozitu? Neboj, v dnešním článku ti vysvětlíme, co to vlastně onboarding znamená a jak se na něj připravit.
Onboarding je moderní termín, který označuje proces přijímání nových zaměstnanců do firmy. Jedná se o dobu, kdy nováček je seznámen s pracovním prostředím, firemní kulturou a lidmi, se kterými bude spolupracovat.
Během onboardingu probíhá zaškolení a adaptace nového člověka na jeho novou roli v týmu. Obvykle začíná prvním dnem v práci a trvá minimálně do konce zkušební doby.
Nebuď nervózní, onboarding je příležitostí k novým zkušenostem a rozvoji.
Jak zvýšit svou hodnotu na pracovním trhu?
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Jak získat hodnotu na pracovním trhu a přitom dosáhnout vyššího platu? To je otázka, kterou si mnozí z nás kladou. Rádi bychom Ti představili jedno pracovní pravidlo, které Ti s tím pomůže.
Spolehlivost je klíčovým faktorem jak v práci, tak i v životě. Lidé si cení spolehlivých kolegů, na které se mohou plně spolehnout. Aby sis zvýšil/a svou hodnotu, měl/a by ses tak chovat i Ty.
Zde jsou některé konkrétní příklady, jak toho dosáhnout:
Splň to, co slíbíš. Bez ohledu na rozsah úkolu či termín dodání, snaž se plnit své sliby.
Pokud se ocitneš v situaci, kdy nestíháš dokončit úkol v daném termínu, neváhej to komunikovat s ostatními včas. Nic není horšího než se dozvědět o nesplnění na poslední chvíli.
Je to jako při domluvě se svými přáteli na setkání. Očekáváš, že dorazí včas a v plánovaném rozsahu.
Pokud se toto neobejde, je důležité, aby Ti dali vědět včas. V práci platí stejná pravidla.
Bonusový tip: Když dostaneš zadání, je dobré si ho zopakovat vlastními slovy a potvrdit s nadřízeným, že jsi správně porozuměl/a. Nic není horšího než splnit úkol špatně.
Doufáme, že Ti tento pracovní návyk pomůže zvýšit Tvojí hodnotu na pracovním trhu.
6 návyků k lepšímu platu
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Chceš mít nejvyšší možný plat? To není žádný snadný úkol, ale s dodržováním několika klíčových návyků se můžeš posunout blíže k tomuto cíli.
-
Buď spolehlivý/á - Důvěryhodnost je klíčová v každém zaměstnání. Držt se svých slibů, dodržuj termíny a buď spolehlivým členem týmu.
-
Over-deliver - Nepřestávej jen na základě splnění očekávání. Snaž se přidat něco navíc a překvapit své nadřízené výborným výkonem.
-
Buď přátelský/á - Vytváření dobrých vztahů s kolegy je klíčové pro úspěch. Buď zdvořilý/á a empatický/á a podporuj ostatní.
-
Buď disciplinovaný/á - Měj pevné pracovní návyky a dodržuj je. Plánuj si čas efektivně a vyhýbej se odkládání úkolů na poslední chvíli.
-
Buď proaktivní - Nečekej, až Ti zadají úkol. Hledej příležitosti pro růst a zapoj se do projektů, které Tě zajímají. Buď iniciativní a přinášej nové nápady.
-
Uč se a zlepšuj se - Neustále se vzdělávej a rozvíjej své dovednosti. Sleduj trendy ve Tvém oboru a investuj čas do osobního rozvoje.
Over - deliver
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Pokud chceš ukázat svému zaměstnavateli, že si zasloužíš vyšší plat nebo lepší pracovní pozici, musíš ukázat, že jsi připravený/á jít nad rámec očekávání. To se nazývá "over-deliver" neboli překonat očekávání.
Jak na to? Prvně se zamysli nad úkolem, který máš před sebou. Zjisti si, proč je tento úkol důležitý a jaký cíl má splnit. Když budeš mít jasnou představu o tom, co se od Tebe očekává, můžeš přemýšlet o tom, co víc můžeš udělat, abys ten cíl překonal/a.
Například přinést nové nápady, hledat efektivnější řešení nebo se zapojit do dalších souvisejících úkolů.
A neboj si představit si, že jsi ve šlépějích svého nadřízeného. Co bys chtěl/a, aby Tvůj podřízený udělal, abys byl/a nadšený/á? Představ si, že jsi na jeho místě a snaž se překonat i ta nejvyšší očekávání. Tímto způsobem ukážeš, že jsi skvělým týmovým hráčem a že si zasloužíš být oceněn/a za svou práci.
Takže si to vem k srdci a začni "over-deliverovat"! Překonávej očekávání, dělej víc, než se od Tebe očekává, a ukáž svému zaměstnavateli, že jsi skutečně hodni vyššího platu. Nezapomeň, že profesní růst je o vkládání nadšení, úsilí a důrazu na kvalitu.
Co je to LinkedIn?
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Možná jsi už o něm slyšel/a, ale jestli ne, seznam se s LinkedIn - sociální síť, která se liší od běžných sociálních platforem.
Na LinkedIn nenajdeš jen fotky ze zábavných večírků a dovolených, ale hlavně se zde zaměřuješ na svou kariéru prostřednictvím svého profesionálního životopisu.
Proč bys měl/a brát LinkedIn vážně, zejména pokud se zajímáš o svou kariéru? Protože je to místo, kde se potkávají profesionálové, podnikatelé a zaměstnavatelé z celého světa. A pokud hledají nové zaměstnance, nemusí se spoléhat jen na zasílání životopisů, ale mohou tě najít přímo na LinkedIn a oslovit tě s nabídkou práce.
LinkedIn ti také umožňuje rozšířit svou profesní síť a navázat kontakty s lidmi, kteří působí ve stejném oboru nebo mají podobné zájmy. Můžeš se zapojit do různých skupin a diskuzí, sdílet své názory a získávat cenné informace od odborníků ve svém oboru.
Takže pokud se zajímáš o svou kariéru a chceš být vidět zaměstnavateli, LinkedIn je pro tebe nezbytným nástrojem.
Priority
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Každý z nás se někdy ocitne ve situaci, kdy se na nás valí spousta úkolů najednou. Je důležité umět správně rozvrhnout svůj čas a dát přednost těm nejdůležitějším povinnostem.
Například si představ situaci, kdy nadřízený přichází k tobě s naléhavou žádostí: "Potřebuju, abys připravila agendu na zítřejší schůzku do tří hodin." Co udělat v takové situaci?
Špatným přístupem by bylo jednoduše odpovědět: "Nemám čas." To by mohlo vyvolat dojem neochoty nebo nedostatečného nasazení.
Správným přístupem je zvážit situaci a komunikovat o svých aktuálních povinnostech. Například můžeš odpovědět: "Mohu. Musím ještě rozeslat e-maily klientům a vytvořit content plány. Co z toho má za vás větší prioritu?"
Tímto přístupem ukazuješ, že jsi ochotný/á pomoci, ale také upozorňuješ na další závazky, které momentálně máš. Díky tomu může tvůj nadřízený lépe porozumět tvým prioritám a případně najít jiné řešení.
Je důležité si uvědomit, že nemusíš přijímat veškeré úkoly okamžitě. Pokud máš svých povinností dost a jsi přetížený/á, neboj se komunikovat a vyjádřit své obavy.
Správné prioritizování úkolů je klíčem k efektivnímu a vyváženému pracovnímu životu.
Bereme tě na OSVČ
Nechceš číst? Koukni na video 👉
Právě jsi dostal/a nabídku na práci, ale s podmínkou, že budeš pracovat jako OSVČ = osoba samostatně výdělečně činná. Možná se ptáš, co to vlastně znamená a jaké povinnosti to s sebou nese.
Předně je důležité si uvědomit, že práce jako OSVČ přináší některé výhody, ale také specifické povinnosti.
Například, pokud jsi studentem, v prvním kalendářním roce jako student OSVČ neplatíš zálohy na sociální ani zdravotní pojištění. To je značná úleva pro tvou finanční situaci.
Nicméně po skončení kalendářního roku máš povinnost podat daňové přiznání finančnímu úřadu a odevzdat přehledy o příjmech a výdajích své zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení.
Je důležité, aby sis před přijetím nabídky důkladně zjistil/a, jaké jsou tvé povinnosti jako OSVČ a jaké náklady to s sebou přináší.
Informuj se nejen o fiskálních povinnostech, ale také o tom, jak to ovlivní tvoji zdravotní a sociální situaci. Je lepší mít jasno a být připravený/a, aby ses vyhnul/a možným problémům v budoucnu a nezadlužil/a se státu.
Superman
Nechceš číst? Koukni na video 👉
"Jsem snad superman/superwoman? Jak mohu splnit tolik požadavků v pracovních nabídkách?"
Určitě jsi to už zažil/a. Při procházení pracovních inzerátů se Ti zdá, že požadavky jsou tak nesmírné, že je nutné mít nadlidské schopnosti. Ale nezoufej, skutečnost je taková, že mnoho náborových pracovníků píše inzeráty s myšlenkou ideálního kandidáta. Tím pádem vzniká dojem, že je potřeba splnit neskutečně mnoho požadavků.
Ale neztrácejte naději! Pokud narazíš na pracovní nabídku, která Tě opravdu zajímá a cítíš, že bys ji zvládl/a, i když možná nesplňuješ všechny požadavky, neváhej se přihlásit.
Na pohovoru můžeš upřímně říct, že jsi ochotný/á se naučit a rozvíjet dovednosti, které Ti ještě chybí. Zaměstnavatelé si často cení nadšení a přístupu k učení, takže tímto způsobem můžeš překvapit a získat příležitost, na kterou bys jinak neměl/a šanci.
Takže se uvolni a věř si! Nesrovnávej se se superhrdiny, ale buď odvážný/á a věř ve své schopnosti. Nezapomeň, že rozvoj a učení jsou součástí každého profesního růstu. Vždy je dobré se snažit a nevzdávat se předem.